kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+

Publiczne Przedszkole Nr 1 w Busku-Zdroju

§ 1
Postanowienia ogólne

  1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest znać niniejszą procedurę ewakuacji.
  2. Obowiązkiem nauczycieli wychowawców jest zaznajomienie dzieci z zasadami ewakuacji przedszkola.
  3. W razie ewakuacji wszystkie osoby przebywające na terenie przedszkola mają obowiązek zastosowania się do niniejszej procedury oraz wykonywania poleceń dyrektora, innych osób prowadzących ewakuację oraz poleceń służb ratunkowych.
  4. Przerwanie ewakuacji i powrót do budynku może zarządzić wyłącznie dyrektor przedszkola lub inna upoważniona przez niego osoba.

§ 2
Cel procedury

Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji dzieci i personelu przedszkola w sytuacji wystąpienia zagrożenia.

§ 3
Podstawy uruchomienia procedury

  1. Pożar, gdy nieskuteczna jest likwidacja pożaru podręcznymi środkami
  2. Zamach terrorystyczny ,otrzymanie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego lub innego środka niebezpiecznego/.
  3. Zagrożenie NSCh, jeżeli czas dojścia skażonego obłoku powietrza jest większy niż 15 minut.
  4. Zagrożenie katastrofą budowlaną.
  5. Zagrożenie wybuchem gazu spowodowane awarią instalacji gazowej.
  6. Inne.

§ 4
Sposób ogłoszenia alarmu - sygnał alarmowy

  1. Ustala się sygnał alarmowy, którym jest dźwięk gwizdka.
  2. Sygnał alarmowy uruchamiany jest na polecenie dyrektora albo innej upoważnionej przez dyrektora osoby. W razie pożaru sygnał alarmowy ma prawo uruchomić każdy, kto zauważył ogień.
  3. Zabronione jest używanie sygnału alarmowego do innych celów niż ewakuacja lub jej ćwiczenie.
  4. Ewakuację należy prowadzić w sposób zorganizowany kierując się ustaleniami procedury i aktualnie zaistniałą sytuacją.
  5. Komunikat o ewakuacji powinien być słownie doprowadzony do wszystkich osób znajdujących się w przedszkolu

§ 5
Postępowanie po usłyszeniu sygnału alarmowego

  1. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby przebywające na terenie przedszkola mają obowiązek natychmiast rozpocząć ewakuację.
  2. W czasie ewakuacji należy zachować spokój; nie wolno ulegać panice.
  3. Osoby, które mają dostęp do telefonu, a które mają wiedzę na temat zagrożenia, jakie spowodowało wszczęcie alarmu, powiadamiają służby ratunkowe. Służbom ratunkowym przekazuje się zwięzłą informację o lokalizacji ewakuowanego budynku, źródle zagrożenia bezpieczeństwa zbiorowego, jego rozmiarach oraz o liczbie poszkodowanych, jeśli powiadamiający ma wiedzę, że taka sytuacja ma miejsce. Osoba powiadamiająca służby ratunkowe ma obowiązek podać także swoje personalia, jak również upewnić się, że zgłoszenie zostało przyjęte (należy zanotować lub zapamiętać personalia osoby przyjmującej zgłoszenie). O fakcie powiadomienia służb należy zameldować dyrektorowi.
  4. Nauczyciele sprawujący w momencie wszczęcia alarmu opiekę nad dziećmi zajmują się ewakuacją swojej grupy. Nakazują dzieciom niezwłoczne ustawienie się w „pociągu” przy drzwiach sali. Nauczyciel zabiera ze sobą dziennik zajęć. Pomoc nauczyciela zamyka okna i drzwi. Dzieci wychodzą za nauczycielem po sprawdzeniu czy wszyscy są obecni.
  5. Pomieszczenie, w którym odbywały się zajęcia, jako ostatnia opuszcza pomoc nauczyciela,
  6. Ewakuacja odbywa się drogami ewakuacyjnymi ustalonymi w planie dróg ewakuacyjnych.

Personel techniczny oraz inne wyznaczone osoby otwierają wszystkie drzwi prowadzące na zewnątrz budynku. Osoby odpowiedzialne za otwarcie drzwi obowiązane są udzielić pomocy w sprawnym wyprowadzeniu dzieci na zewnątrz budynku oraz ich odprowadzeniu na miejsce zbiórki.

§ 6
Ogólne zasady ewakuacji

  1. Ściśle stosować się do przekazywanych zaleceń.
  2. Wyłączyć i zabezpieczyć wszystkie urządzenia elektryczne (za wyjątkiem sytuacji wyczuwalnej obecności gazu w powietrzu) i gazowe.
  3. Zakończyć pracę sprzętu komputerowego oraz zabezpieczyć dane informatyczne przed dostępem osób niepowołanych.
  4. Przygotować do ewakuacji /zabezpieczyć/ ważne, wcześniej wytypowane mienie, dokumenty, pieczęcie, środki finansowe itp.
  5. Pozamykać okna (nie dotyczy sytuacji wyczuwalnej obecności gazu w powietrzu).
  6. Wytypowane osoby do działań zabezpieczających ewakuację winny przystąpić do wykonywania przypisanych im zadań.
  7. Wszystkie osoby powinny przystąpić do ewakuacji postępując zgodnie z zaleceniami i udać się na wyznaczone miejsce ewakuacji – plac przy bramie wjazdowej od ul. Srogiego.
  8. Nie zamykać pomieszczeń.
  9. Wychowawcy /nauczyciele/ informują dyrektora (osobę kierującą ewakuacją) o opuszczeniu budynku przez uczniów/dzieci.
  10. Wychowawcy /nauczyciele/ na miejscu ewakuacji sprawdzają obecność i przekazują informację do dyrektora.

Na miejscu ewakuacji nauczyciel i dzieci przebywają do czasu otrzymania stosownej informacji, co do powrotu i kontynuacji nauki lub jej zakończenia.

§ 7
Drogi ewakuacji

Ewakuacja dzieci i pracowników przedszkola z budynku odbywa się przez wyjścia główne.

§ 8
Postępowanie na miejscu I etapu ewakuacji

  1. Miejscem zbiórki wszystkich ewakuowanych osób po opuszczeniu budynku przedszkola (I etap ewakuacji) jest plac przy bramie wjazdowej od ulicy Srogiego.
  2. Na miejscu zbiórki nauczyciele sprawdzają obecność swoich wychowanków. O każdym przypadku nieobecności dziecka lub innej osoby ewakuowanej należy zawiadomić służby prowadzące akcję ratunkową oraz dyrektora. Osobom prowadzącym akcję należy podać charakterystykę wyglądu zaginionej osoby, imię i nazwisko oraz miejsce, w którym osoba ta była widziana po raz ostatni.
  3. Nauczyciele – opiekunowie grup zobowiązani są sprawdzić stan zdrowia podopiecznych. Należy upewnić się, czy żadne z dzieci nie zostało poszkodowane, nie doznało urazów, nie uskarża się na zawroty głowy, ból głowy, nudności. Wszystkim poszkodowanym należy udzielić pomocy przedmedycznej.
  4. Nauczyciele – opiekunowie grup meldują dyrektorowi lub osobie wyznaczonej przez dyrektora do kierowania ewakuacją o sprawdzeniu obecności w swych grupach oraz o ustaleniu, czy wśród ewakuowanych nie ma poszkodowanych.
  5. Po stwierdzeniu, że na miejscu zbiórki obecne są wszystkie osoby podlegające ewakuacji, dyrektor lub upoważniona przez niego osoba do kierowania ewakuacją zarządza przejście na miejsce II etapu ewakuacji.

§ 9
Postępowanie na miejscu II etapu ewakuacji

  1. Miejscem schronienia w II etapie ewakuacji jest sąsiadująca posesja u Państwa Bąków.
  2. Przejście na miejsce II etapu ewakuacji następuje w zwartych grupach pod nadzorem opiekunów poszczególnych grup.
  3. Po przejściu na miejsce II etapu ewakuacji nauczyciele ponownie sprawdzają obecność podopiecznych.
  4. Osoby ewakuowane na miejscu II etapu ewakuacji oczekują na zarządzenie o zakończeniu ewakuacji oraz na ewentualne dalsze zarządzenia.
  5. W razie konieczności odbioru dzieci przez rodziców zawiadamia się ich o ewakuacji oraz o miejscu, w którym mogą oni odebrać swoje dzieci. Odbiór każdego dziecka przez rodzica należy odnotować.

§ 10
Ćwiczenia ewakuacyjne

  1. Dla uzyskania sprawności działania w razie konieczności ewakuacji przeprowadza się okresowo próbną ewakuację. Ćwiczenia takie odbywają się w okresie do 3 miesięcy od otwarcia przedszkola i wiosną każdego roku.
  2. Ćwiczenie ewakuacji odbywa się przy zaangażowaniu sił własnych, chyba że ćwiczenia odbywają się na wniosek służb ratunkowych.

§ 11
Postanowienia końcowe

Wyznaczyć nauczycieli regulujących ruchem, zabezpieczających dokumenty, ważne mienie itp.

§ 12
Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2022 r. poz. 583),
  2. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 2057)
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020.poz.1386),
  4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 kwietnia 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2009 r. Nr 109 poz. 719),
  5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 124 poz. 1030),
  6. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 248).