kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+

Publiczne Przedszkole Nr 1 w Busku-Zdroju

„TO CO DZIECKO MOŻE ZROBIĆ DZISIAJ Z POMOCĄ,
JUTRO BĘDZIE W STANIE ZROBIĆ SAMO”

- Lew Wygotski

Drodzy Rodzice,

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy rozpoczyna ono swoją przygodę z przedszkolem. Naturalnym środowiskiem dziecka jest bowiem dom rodzinny, w którym czuje się bezpiecznie i spędza w nim najwięcej czasu.

Wejście w środowisko przedszkolne to duża zmiana w życiu dziecka. Wymaga ona zatem odpowiedniego przygotowania oraz nastawienia wychowanka do roli przedszkolaka. Adaptacja dziecka jest procesem przystosowania dziecka do nowej, całkiem odmiennej rzeczywistości przedszkolnej. Warto pamiętać, iż proces ten nie dotyczy tylko dziecka, ale całej Waszej rodziny. Przygotowując zatem swoją pociechę należy uzbroić się w dużą dozę spokoju, cierpliwości oraz zrozumienia.

Przedszkole jest miejscem przyjaznym dziecku, które stawia przed dzieckiem wiele wyzwań rozwojowych oraz emocjonalnych. Aby dobrze przygotować dziecko na kilkugodzinną rozłąkę z rodzicami, należy pamiętać o ważnych zasadach:

  • Zadbajcie o to, aby Wasze dziecko było wypoczęte i wyspane. Bardzo ważne jest usypianie i budzenie dziecka o regularnych porach. Dzięki temu będzie ono lepiej skoncentrowane i spokojne w ciągu dnia.
  • Postarajcie się, aby wyjście do przedszkola odbywało się bez pośpiechu oraz nerwów. Zadbajcie o dobrą, spokojną i życzliwą atmosferę.
  • Opowiedzcie swojemu dziecku o tym, co może fajnego robić w przedszkolu, aby dzień minął mu przyjemnie.
  • Przede wszystkim zaufaj wychowawcom w przedszkolu. Oni dołożą wszelkich starań, aby Wasze dziecko było szczęśliwe i bezpieczne. Dzieci doskonale rozpoznają emocje swoich rodziców i szybko zorientują się, kiedy będzie towarzyszył Wam lęk i niepokój.
  • Nie przedłużajcie rozstań. Mimo że są one trudne zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Pamiętajcie, że dłuższe rozstania wpływają na niekorzyść dziecka. Pożegnaj się z dzieckiem krótko i konkretnie, a następnie przekaż dziecko pod opiekę pedagoga.
  • Gdy rozmawiacie o przedszkolu w obecności dziecka, pamiętajcie aby podkreślać jego liczne zalety. Ocieplajcie wizerunek przedszkola oraz Pań w nich pracujących. W ten sposób łatwiej Wam będzie pocieszyć dziecko w chwili smutku, a i pochwały Pań staną się dla dzieci cenniejsze.
  • Dajcie czas sobie i swojemu dziecku. Adaptacja jest to proces szczególnie dla dziecka trudny, zatem aby dziecko całkowicie przystosowało się do uczęszczania do przedszkola- potrzebuje czasu.

Czego Rodzice robić nie powinni:

  • Nie straszcie dziecka przedszkolem, kiedy zachowuje się niewłaściwie.
  • Nie lekceważcie uczuć dziecka takich jak: strach, lęk czy smutek. Rozmawiajcie o tych emocjach, a to sprawi, że nie skumulują się one.
  • Nie okłamujcie dziecka, że wrócicie „za chwilę”, aby nie utracić jego zaufania. Określcie dokładnie porę dnia, w której zamierzacie odebrać dziecko np. „po obiadku” i bądźcie słowni oraz konsekwentni.
  • Nie wychodźcie bez pożegnania. Są one bardzo ważne w budowaniu poczucia bezpieczeństwa u dzieci.

Nie bójcie się pytać. Jeżeli potrzebujecie pomocy w przeprowadzeniu procesu adaptacji Waszego dziecka, możecie poprosić o pomoc i radę nauczycieli bądź Dyrektora przedszkola. Pamiętajcie, że nie jesteście z tym sami i wraz ze specjalistami na pewno uda Wam się wypracować zamierzone efekty.

 

Autor: mgr Magdalena Ścisło

Bibliografia:
1. https://harmonia.luxmed.pl/artykuly/jak-przygotowac-dziecko-na-rozlake-przed-pojsciem-do-przedszkola/ , data dostępu: 05.09.2022r.
2. https://pomogecimamo.pl/co-robic-a-czego-nie-robic-w-trakcie-adaptacji-w-zlobku-lub-przedszkolu/ , data dostępu: 04.09.2022r.
3. https://psychoterapia.plus/adaptacja-dziecka-w-przedszkolu/ , data dostępu: 05.09.20022r.